Az allergia egy túlzott reakció a szervezet részéről egy környezetben található anyagra, amelyet allergénnek nevezünk, és amely normális esetben ártalmatlan.
A reakciót élelmiszerek, fák vagy növények pollenje, penész, gyógyszerek, házipor-atkák, háziállatok szőre vagy nyála, illetve bizonyos rovarok mérge válthatja ki.
A deszenzibilizálás vagy immunterápia az egyetlen kezelés, amely képes az allergia okát megszüntetni és hozzájárulhat az allergiák visszaszorításához.
Ezt a kezelést több mint 100 éve sikeresen alkalmazzák.
Az immunterápia hosszú távú kezelés (legalább 3 év), amely során az allergén rendszeres és fokozatos adagolása történik. Ezáltal a szervezet hozzászokik az allergénhez, és ártalmatlannak érzékeli azt. A tünetek vagy végleg eltűnhetnek, vagy csak egy bizonyos időre enyhülhetnek.
A kezelést felnőttek és 4-5 évesnél idősebb gyermekek is igénybe vehetik. Fiatalabb gyermekeknél nem ajánlott, mert nehezen kommunikálnak és működnek együtt mellékhatások esetén.
Az immunterápiával kezelhető allergiás betegségek:
-
Allergia házipor-atkákra
-
Allergia fák és növények pollenjeire
-
Allergia méhek és darazsak mérgére
-
Allergia macskaszőrre vagy nyálra
-
Enyhe allergiás asztma
-
Allergiás nátha
Mit jelent az immunterápia?
Az allergiás személy számára rendszeresen nagyon kis mennyiségű, tisztított és standardizált allergént adagolnak, hogy növeljék a szervezet toleranciáját az allergénnel szemben. Ez a kezdetben kis adag fokozatosan növekszik, amíg el nem érik az egyén maximális tolerált adagját, amelyet ezután rendszeresen adnak be.
Kétféle immunterápia létezik:
-
Bőr alatti injekciós terápia (szubkután): Az allergéneket injekcióval adják be.
-
Nyelv alatti terápia (szublingvális): Az allergéneket cseppek vagy tabletták formájában adagolják, amelyeket 1-2 percig a nyelv alatt tartanak, mielőtt lenyelik.
A szubkután immunterápiát választó betegek rendszeresen orvoshoz járnak injekciókért. Kezdetben hetente vagy kéthetente kapják az injekciókat, majd később havonta egyszer.
A szublingvális cseppeket vagy tablettákat otthon, naponta egyszer kell alkalmazni.
Hatékony az immunterápia?
Mindkét típusú immunterápia hatékony kezelésnek bizonyult. Számos tanulmány kimutatta, hogy enyhítheti az allergiás tüneteket és csökkentheti a gyógyszerszükségletet.
Az első évben már javulás érzékelhető az ismétlődő tüsszentés, orrdugulás, viszketés és könnyezés terén, de a maximális hatás általában 2-3 év után jelentkezik.
Előfordulhat azonban, hogy az immunterápia egyes allergiásoknál nem hatásos, vagy a tünetek a kezelés befejezése után visszatérnek. Ha 12 hónap után nincs javulás, annak több oka lehet:
-
Rosszul meghatározott allergén dózis
-
Elmaradt allergének az előzetes vizsgálat során
-
Magas allergénkoncentráció a beteg környezetében
-
Nem allergén kiváltó tényezők, például cigarettafüst, stressz
Mellékhatások
A betegek körülbelül felénél enyhe és átmeneti mellékhatások jelentkeznek, ami normális, mivel allergén anyagot adagolnak nekik. Ezek a reakciók általában nem igényelnek kezelést. Súlyos reakciók esetén az allergén dózisát csökkenteni kell.
Gyakori mellékhatások lehetnek:
-
Enyhe bőrpír és duzzanat az injekció helyén
-
Tüsszentés, könnyezés, enyhe asztmás tünetek vagy viszketés a szájpadláson
-
Fáradtság, fejfájás
Ritka esetekben súlyos allergiás reakció léphet fel (anafilaxiás reakció):
Ez erős viszketéssel, hányingerrel, légzési nehézségekkel, keringési problémákkal járhat, és akár anafilaxiás sokkhoz is vezethet. Ilyen esetekben azonnali orvosi ellátás és adrenalin injekció szükséges. Bár a súlyos reakciók rendkívül ritkák, a kezelés alatt álló személyeket 30 percig orvosi megfigyelés alatt tartják.
Az immunterápia előnyei
Más allergiakezelésekkel szemben az immunterápia számos fontos előnnyel bír:
-
Megakadályozhatja, hogy az allergia más anyagokra is kiterjedjen.
-
Megelőzheti az allergiás nátha asztmává alakulását.
-
Ez az egyetlen olyan kezelés, amely közvetlenül az allergia kiváltó okát célozza meg.
-
Sikeres kezelés esetén csökkenhet vagy akár megszűnhet a gyógyszerhasználat.
-
Jelentősen javítja az életminőséget.